Jak zostać logopedą?

Czasem konieczna staje się nauka poprawnej wymowy w asyście specjalisty. Ma to zwykle miejsce w przypadku dzieci. Oczywiście osoby dorosłe także korzystają z usług logopedy. To właśnie za pomocą mowy człowiek może się bezproblemowo komunikować, wyrażać swoje potrzeby i uczucia. Różne wady rozwojowe, uwarunkowania genetyczne i problemy neurologiczne mogą przyczynić się do wystąpienia szeregu nieprawidłowości w zakresie wysławiania się. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie odwiedzenie logopedy.

Co zrobić, aby zostać logopedą?

W celu zostania logopedą niezbędne staje się zdobycie wykształcenia wyższego. Studia nie muszą być jednak kierunkowe. Nie brakuje szkół, które oferują specjalizacje logopedyczną. Zawsze można zdecydować się na studia podyplomowe z logopedii. Osoba chcąca zostać logopedą musi oczywiście prawidłowo się wyrażać. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie lepsze, logopeda czy neurologopeda. Logopedzi są specjalistami od wad wymowy. Z kolei neurologopedy zajmują się zaburzeniami mowy i języka, do których doszło na skutek rozmaitych uszkodzeń neurologicznych.

Do wyboru jest szereg specjalizacji logopedycznych. Można wybrać surdologopedię, logopedię artystyczną, oligofrenologopedię, balbutologopedię. Trzeba liczyć się także z koniecznością ciągłego doszkalania. Nie wystarczy ukończyć studiów. Bezustanne kształcenie się jest czymś naturalnym w przypadku osób na stanowisku logopedy. Istotna jest umiejętność pracowania z ludźmi. Trzeba być cierpliwym i wyrozumiałym. Kluczowe staje się to, aby postawić trafną diagnozę, czyli rozpoznać zaburzenia mowy, znaleźć źródło problemu i dobrać skuteczną metodę terapeutyczną.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć logopeda?

Wiele osób interesują też zarobki logopedy. Duże znaczenie ma oczywiście wykształcenie, specjalizacja, miejsce zatrudnienia. Jeśli ktoś ma dokument potwierdzający ukończenie studiów podyplomowych lub kierunkowych, nie będzie mieć problemu z dostaniem pracy w szkole lub w klinice. Można również otworzyć własną działalność gospodarczą i prowadzić terapię. W przypadku zatrudnienia na etacie zarobki mogą być bardzo zróżnicowane, od najniższej krajowej do nawet 8000 złotych brutto.

Najmniej atrakcyjne stawki oferują szkoły państwowe. Na spore wynagrodzenie można liczyć w prywatnej klinice, która cieszy się renomą. Jeśli ktoś chce dużo zarabiać, to powinien zdecydować się na założenie własnej firmy i świadczenie usług w jej ramach. Możliwe staje się zarabiania minimum 100 zł na godzinę. Trzeba jednak najpierw nabyć doświadczenia, dlatego na początku świetnie sprawdzi się praca na etacie.